כיצד לבחור רכיבי טיטניום עבור פרויקטים סולאריים בקנה מידה-
Jul 22, 2026| כיצד לבחור רכיבי טיטניום עבור פרויקטים סולאריים בקנה מידה-
חווה סולארית בקנה מידה-תכליתי פועלת 25-30 שנה. מבני הרכבה, רכיבי גשש ומערכות קירור מתמודדים עם השפלת UV, ריסוס מלח, מחזורי לחות וקורוזיה של אדמה בכל יום של תוחלת החיים. רכיבי סגסוגת טיטניום לציוד סולארי עולים פי 3- מפלדה מגולוונת מראש - אך הם אינם דורשים גילוון מחדש, צביעה מחדש או החלפה במהלך מחזור החיים של הפרויקט. מדריך זה מכסה את בחירת הציונים (כיתה 2 לעומת כיתה 5 מול כיתה 7), מפרט אזורי עבור גרמניה/יפן/הודו/דרום מזרח אסיה, ואת 7 מסמכי האימות שיש לבקש מהספק שלך לפני ביצוע הזמנה.
איפה טיטניום מתאים לשירות-Scale Solar
פרויקטים סולאריים בקנה מידה שימושי- משתמשים בטיטניום בשלוש קטגוריות רכיבים: הרכבה וחומרה מבנית, מנגנוני מעקב סולאריים ומערכות קירור/העברת חום. לא כל רכיב מצדיק טיטניום-החומר מקבל את מקומו במקום שבו פלדה מגולוונת או אלומיניום מגיעות למגבלות חיי השירות לפני שתקופת ה-PPA של הפרויקט של 25 שנה מסתיימת.
ההחלטה מסתכמת במשתנה אחד: עלות החלפה במהלך הפעולה. אם החלפת רכיב דורשת פירוק מערכים, כיבוי ממירים או שיגור צוותים לאתרים מרוחקים, עלות מחזור החיים של חומר זול יותר עולה על העלות המוקדמת של טיטניום. אם הרכיב נגיש בקלות וניתן להחלפה, פלדה מגולוונת או אלומיניום נשארת הבחירה החסכונית.
רכיבים שמחייבים טיטניום: זרועות כונן גשש (עומס מחזורי + חשיפה), מחברים להרכבה על החוף (התקפת כלוריד על ציפוי אבץ), וצינורות לולאות קירור במפעלי אנרגיה סולארית מרוכזת (CSP) שבהם כימיה של נוזל קירור תוקפת פלדת פחמן. עבור יישומים אלה, רכיבי סגסוגת טיטניום לציוד סולארי מספקים את תואמת חיי השירות שפלדה ואלומיניום אינם משיגים.
בחירת כיתה: כיתה ב' מול כיתה ה' מול כיתה ז'
שלוש דרגות טיטניום מכסות 95% מיישומי תשתית סולארית. ההבדל הוא לא באיכות-זה הוא כימיה ותכונות מכניות המותאמות לעומסים וסביבות ספציפיות.
|
נֶכֶס |
כיתה ב' (CP) |
דרגה 5 (Ti-6Al-4V) |
כיתה ז' (Ti-0.2Pd) |
|
תקן ASTM |
B348/B338 |
B348/B381 |
B348/B338 |
|
חוזק מתיחה (MPa) |
345 |
950 |
345 |
|
חוזק תפוקה (MPa) |
275 |
880 |
275 |
|
עמידות בפני קורוזיה |
טוב (כללי) |
טוב (כללי) |
מעולה (Cl⁻ + חומצה) |
|
היישום הסולארי הטוב ביותר |
הרכבה, קירור צינורות |
זרועות גשש, סוגריים מבניים |
מחברי חוף, מחליפי חום |
|
עלות יחסית |
קו בסיס |
+40-60% |
+80-120% |
דרגה 2 היא טיטניום טהור מבחינה מסחרית. הוא מטפל בקורוזיה אטמוספרית כללית ובלולאות קירור מים טהורות. להרכבת מסילות ורכיבים מבניים שאינם נושאים-עומס-, דרגה 2 מספקת חוזק מספק בנקודת המחיר הנמוכה ביותר של טיטניום. חוזק התפוקה 275 MPa (לפי ASTM B348) חורג מהדרישות האופייניות לעומס הרוח עבור מערכות הרכבה קבועות-.
דרגה 5 (Ti-6Al-4V) היא הסגסוגת בדרגת תעופה וחלל. תוספות אלומיניום ונדיום דוחפות את חוזק המתיחה ל-950 MPa-3x גבוה יותר מדרגה 2. זרועות גשש סולאריות מסתובבות אלפי פעמים ביום בעקבות השמש; עומס עייפות זה דורש חוזק גבוה יותר של דרגה 5. שימוש בדרגה 2 בזרוע גשש מסתכן בפיצוח עייפות בריכוזי מתח תוך 5-8 שנים.
כיתה ז' מוסיפה 0.15-0.25% פלדיום. פלדיום מעביר את פוטנציאל הקורוזיה, ומאפשר ריפוי סרט פסיבי בסביבות עשירות בכלורידי- וחומציות. עבור חוות סולאריות על חוף הים בטווח של 5 ק"מ ממים מלוחים, מחברים דרגה 7 וצינורות מחליפי חום מונעים קורוזיה של חריצים בשורשי החוטים וחיבורי צינורות-ל-צינורות - שני המיקומים שבהם שלב 2 מתנקז בסופו של דבר.
מפרט אזורי: גרמניה, יפן, הודו, דרום מזרח אסיה
הגיאוגרפיה מניעה את בחירת דרגת טיטניום דרך שני ערוצים: עומס כלוריד אטמוספרי וכימיה של קרקע. אותו עיצוב חוות סולארית דורש מפרטי חומרים שונים בהתאם למקום בו היא נבנית.
גֶרמָנִיָה:פרויקטים בקנה מידה של שירותים פנימיים- בבוואריה ובברנדנבורג עומדים בפני חשיפה נמוכה לכלוריד (ISO 9223 קטגוריה C2-C3). טיטניום דרגה 2 מספיק להרכבה. פרויקטי חוף לאורך הים הצפוני והים הבלטי פועלים לפי אותו פרוטוקול כלוריד כמו יפן-דרגה 7 עבור מחברים בטווח של 5 ק"מ מקו החוף. פקחי BImA ו-TÜV גרמניים דורשים אישור חומר מלא (EN 10204 סוג 3.1) עבור רכיבים מבניים, כולל טיטניום.
יַפָּן:רוב הסולארי בקנה מידה-תכליתי ביפן נמצא בטווח של 10 ק"מ מקו החוף. תרסיס מלח מונע על ידי טייפון- מספק עומסי כלוריד של 15-60 מ"ג/מ"ר ליום (ISO 9223 קטגוריה C4-C5) בעונת הסערות. דרגה 7 היא תקן עבור מחברים וחיבורים מבניים חשופים. זרועות הגשש באתרי חוף משתמשות בדרגה 5 לחיזוק, עם מחברים בדרגה 7 בנקודות ההרכבה. JIS H 4600 (גיליון/צלחת טיטניום) ו-JIS H 4607 (צינור טיטניום) הם התקנים היפניים המקבילים ל-ASTM B348/B338 - אשרו לאיזה תקן הספק שלכם מאשר.
הוֹדוּ:פרויקטים במדבר רג'סטאן וגוג'ראט מתמודדים עם רכיבה על אופניים UV ותרמית גבוהים (-5 מעלות עד 50 מעלות תנופה יומית) אך חשיפה מינימלית לכלוריד-דרגה 2 מספקת. פרויקטי חוף בטמיל נאדו ובגוג'אראט (מפרץ חמבהט) דורשים כיתה 7 מאותן סיבות כמו יפן. הסמכת BIS של הודו מקבלת תקני ASTM ו-JIS; אשר את הקבלה עם קבלן ה-EPC שלך לפני ציון.
דרום מזרח אסיה:לחות טרופית (75-90% RH בשנה-בתוספת עומסי כלוריד בחופי הופכים את דרום מזרח אסיה לסביבה האגרסיבית ביותר עבור חומרת הרכבה סולארית. פרויקטים בוייטנאם, תאילנד, אינדונזיה והפיליפינים בטווח של 10 ק"מ מקו החוף צריכים לציין דרגה 7 עבור כל המחברים החשופים ודרגה 5 עבור זרועות גשש. פרויקטים פנימיים (צפון מזרח תאילנד, צפון וייטנאם) יכולים להשתמש בדרגה 2 להרכבה קבועה. עונת המונסון מספקת 3-6 חודשים של רכיבה רטוב-יבש מתמשכת שמאיצה את פירוק הציפוי על סרט התחמוצת הפסיבי של פלדה-טיטניום מגולוונת אינו מתכלה בתנאים אלה.
יישום-ל-מיפוי ציונים
הטבלה הבאה ממפה רכיבים סולאריים בקנה מידה-שכיח לדרגות טיטניום מומלצות על סמך סוג העומס וסביבת החשיפה:
|
רְכִיב |
ציון מומלץ |
מַדוּעַ |
|
הרכבת מסילות |
כיתה ב' |
חוזק מספיק, העלות הנמוכה ביותר, קורוזיה אטמוספרית כללית בסדר |
|
זרועות כונן גשש |
כיתה ה' |
חוזק עייפות גבוה להנעת עומסים, חזק פי 3 מדרגות CP |
|
מחברי חוף |
כיתה ז' |
תוספת Pd עמידה בפני קורוזיה של חריצי כלוריד בממשקי הברגה |
|
צינורות מחליף חום קירור |
כיתה ב' או ז' |
דרגה 2 למים טהורים; דרגה 7 אם נוזל קירור מכיל כלורידים |
7 מסמכים לבקש לפני ההזמנה
ספק טיטניום ללא הסמכה מלאה מוכר מתכת עם תווית. בקש את המסמכים האלה לפני ביצוע כל הזמנת ייצור:
1. תעודת בדיקת חומרים (EN 10204 סוג 3.1 או ASTM A960)-עם מספר חום, הרכב כימי ותכונות מכניות
2. תאימות ASTM B348 (בר) או B338 (צינור) או B381 (זיוף)-לא רק "טיטניום" בחשבונית
3. תוצאות בדיקת קורוזיה בין-גרגירית (ASTM G67 עבור דרגות Ti) אם היישום כולל מדיה חומצית
4. דוח בדיקה מימדית עם נתוני CMM עבור רכיבים מעובדים-טולרנסים לפי ISO 2768-mK אלא אם צוין אחרת
5. מפרט גימור פני השטח (ערך Ra) עם שיטת מדידה-קריטית עבור רכיבים במגע מסתובב או מחליק
6. אישור מערכת ניהול איכות ISO 9001-לא רישיון עסק, תעודת QMS בפועל
7. תעודת ארץ המקור ועקיבות חומר גלם-מקור ספוג טיטניום משפיע על תכולת חמצן ביניים
אם ספק אינו מספק פריטים 1-3, ציון החומר בהצעת המחיר אינו ניתן לאימות. אתה קונה מתכת עם תווית, לא טיטניום מאושר.
הגיון עלות: עלות מוקדמת לעומת חיסכון במחזור החיים
טיטניום עולה פי 3- מפלדה מגולוונת חמה-לקילוגרם. אבל ההשוואה היא לא לפי קילוגרם - זה לשנת חיי שירות.
מסילת הרכבה מפלדה מגולוונת בסביבת חוף דרום מזרח אסיה דורשת -גלוון מחדש או החלפה בשנה 10-12. עלות ההחלפה כוללת: חומר, עבודה, גישה למנוף, פירוק מערך ואובדן הפקת אנרגיה בזמן השבתה. בחווה סולארית של 100MW, החלפת 5,000 מסילות הרכבה עולה 180,000-250,000 דולר בחומרים ובעבודה בלבד - לפני ספירת הכנסות מדור שאבדו.
מסילת טיטניום דרגה 2 בעלת קיבולת עומס שווה ערך עולה פי 4 מראש אך דורשת אפס תחזוקה במשך 25 שנים. נקודת ההצלבה שבה עלות מחזור החיים של טיטניום מנצחת פלדה מגולוונת היא שנה 12-14 בסביבות חוף, שנה 18-20 בסביבות פנים יבשות. עבור PPA של 25 שנה, טיטניום זול יותר על בסיס מחזור חיים בכל מיקום חוף או לחות גבוהה.
חישוב זה אינו חל על סביבות עם-כלוריד בפנים הארץ שבהן פלדה מגולוונת מגיעה ל-20+ שנות חיי שירות. במקומות אלה, ציון טיטניום מוסיף עלות מבלי להוסיף ערך.
שאלות נפוצות
האם אוכל להשתמש בטיטניום דרגה 2 במקום דרגה 5 עבור זרועות גשש כדי לחסוך בעלויות?
לא. זרועות הגשש חוות עומס עייפות מחזורית-אלפי מחזורים ביום כאשר המערך עוקב אחר השמש. חוזק התפוקה של דרגה 2 (275 MPa לכל ASTM B348) אינו מספיק עבור העמסת עייפות מתמשכת. דרגה 5 (Ti-6Al-4V, תפוקה 880 MPa) מוגדרת עבור רכיבים קריטיים לעייפות. שימוש בדרגה 2 מסתכן בהתחלת סדקי עייפות בנקודות ריכוז מתח תוך 5-8 שנים.
איך טיטניום בהשוואה לאלומיניום להרכבה סולארית?
לאלומיניום 6061-T6 חוזק תפוקה של 276 MPa-כמעט זהה לטיטניום דרגה 2. שניהם מתנגדים לקורוזיה אטמוספרית. ההבדל הוא בסביבות אגרסיביות: אלומיניום סובל מקורוזיה בבור בסביבות כלוריד (חוף, מלח הסרה), בעוד שהסרט הפסיבי של טיטניום נשאר יציב. עבור מקומות בפנים הארץ, אלומיניום הוא חסכוני יותר. עבור מיקומי חוף, טיטניום מספק חיי שירות ארוכים יותר.
איזה גימור משטח אני צריך עבור רכיבים סולאריים טיטניום?
עבור רכיבי הרכבה סטטיים: Ra 3.2 מיקרומטר מספיק. להזדווג משטחים במנגנוני גשש: Ra 1.6 מיקרומטר או טוב יותר למניעת התפרצות. יציאות טיטניום נגד טיטניום במגע הזזה-מציינים זוגות חומרים שונים (טיטניום לעומת פלדה מוקשה או טיטניום מול PTFE-תותבים מרופדים) בממשקי הזזה.
האם אוכל לרתך רכיבים סולאריים מטיטניום- באתר?
לא מומלץ. ריתוך טיטניום דורש מיגון גז אינרטי (TIG עם טיהור ארגון) הן בצד הריתוך והן בצד השורש. תנאי השטח כמעט ולא עומדים בדרישות הניקיון והמיגון. טרום-מכלולי טיטניום במפעל ושלח כמכלולי משנה מוברגים/מרותכים.- אם ריתוך שדה הוא בלתי נמנע, ציין הסמכה של נוהל ריתוך ISO 3834 ובדיקת צבע ריתוך לאחר-(כסף/קש=מקובל; חמצון כחול/סגול =, דחה).
ציין את רכיבי הטיטניום שלך
שלח את שרטוטי הרכיבים שלך, דרגת טיטניום נדרשת ומיקום הפרויקט. תקבל גיליון מפרט חומר מאומת עם תאימות ASTM, תכונות מכניות וסובלנות ממדים תוך 24 שעות.
אֶלֶקטרוֹנִי:sales@moly-tungsten.com| WhatsApp/טלפון: +86 134 3633 4453
---
China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) - 11 שנים של ייצור רכיבי טיטניום, טונגסטן ומוליבדן. מוסמך ISO 9001. משרת תעשיות סולריות, מוליכים למחצה, רפואה ותעשיות נפט וגז ברחבי גרמניה, יפן, הודו ודרום מזרח אסיה.
איש קשר: sales@moly-tungsten.com|+86 134 3633 4453|פארק המדע והטכנולוגיה Wangjing, בייג'ינג, סין

